Prace budowlane od zawsze kojarzą się nam z niebywałym trudem, a także i ryzykiem, jakie podejmują fachowcy. Niemniej jednak bez nich, nie moglibyśmy wznosić tak wspaniałych konstrukcji użytku publicznego czy domów, które zachwycają obecnie nasze oczy. Nie byłoby również możliwe przeprowadzanie prac instalacji wodnej, której rury od zawsze znajdują się pod ziemią. Okazuje się jednak, że w praktyce, takie prace w gruncie są niezwykle czasochłonne i często zajmują więcej niż jeden dzień. Wiadomo, im później projekt zostanie zrealizowany, tym większe straty dla całej firmy, której zależy na czasie przede wszystkim. Niezwykle ważne staje się więc zastosowanie narzędzi i ułatwień, które pomogą prace budowlane związane z wykopami przyspieszyć. Wobec tego, do czego przyda się komora dylowa?
Komora dylowa- co to właściwie jest?
Komory dylowe są z pewnością świetnie znane wszystkim, którzy pracują na budowie i wykonują głównie prace gruntowe. Mając na myśli tego typu komory, trzeba przede wszystkim mieć na myśli niezwykle solidną i trwałą konstrukcję. Służą one przede wszystkim do tego, by można było zabezpieczyć wykopy przebiegające przez skrzyżowanie sieci uzbrojenia terenu. Można stosować je w niezwykle prosty i szybki sposób nawet na głębokości do 3 metrów. Oczywiście, by znacznie zwiększyć efektywność takiej komory dylowej, można połączyć aluminiowe panele szalunkowe z prowadnicami. Takie moduły pozwolą na znacznie zwiększenie funkcjonalności i możliwości podczas pracy z głębokimi wykopami. Tak zabezpieczony wykop pozwoli na łatwy dostęp do jego ewentualnej infrastruktury, a także zapewni to w całkowicie kontrolowanych warunkach. Warto także w tym momencie wspomnieć o największych zaletach tego typu komór. Otóż zalicza się do nich:
– łatwość w zabezpieczeniu wykopu nawet w trudniejszych miejscach jak skrzyżowanie uzbrojenia sieci,
– dopasowanie ich nawet do gruntów sypkich,
– umożliwiają one pełną kontrolę wyprasek,
– pozwalają na bezpieczne pogłębianie dna,
– zapewniają optymalny prześwit roboczy do około 2,5 metrów.
A gdy potrzebne są zabezpieczenia głębszych wykopów…
Może zdarzyć się tak, że niezbędne będzie przeprowadzenie wykopów na znacznie większych głębokościach. Wówczas systemy słupowe z rozporą rolkową SRR okażą się nieocenione. Są to specjalne konstrukcje, które dzięki zastosowaniu zaawansowanych prowadnic i aluminiowych paneli, umożliwiają pełne zabezpieczenie wykopu nawet na głębokości do 5 metrów, a przy tym z zapewnieniem odpowiedniego prześwitu roboczego, co znacznie ułatwi pracę.