Czego nie może zabraknąć w laboratorium?

Laboratorium to dość specyficzne miejsce pracy. Nie da się ukryć, że praca tam od zawsze była i będzie związana z dużym ryzykiem. W laboratorium bowiem wykonuje się testy, często na substancjach chemicznych, a także bada się próbki np. pobrane od pacjentów z chorobami zakaźnymi. Nic więc dziwnego, że absolutnie każdy, kto stara się o pracę w laboratorium musi być ku temu odpowiednio przeszkolony. Niemniej jednak o bezpieczeństwo pracowników mają zadbać nie tylko oni sami, ale także i odpowiednio dopasowany sprzęt. Ma on zapewnić wygodna i pozbawioną ryzyka pracę nawet z najbardziej toksycznymi substancjami. Wobec tego, jakich urządzeń w laboratorium nie może zabraknąć?

Dygestorium laboratoryjne- sprzęt absolutnie niezbędny

Dygestorium laboratoryjne, to sprzęt, który jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdej placówki laboratoryjnej. Dlaczego? Otóż wystarczy się przyjrzeć jego budowie. Dygestoria z wyglądu nieco przypominają zamknięte komory z przeszklonymi drzwiczkami. Zwykle w tych drzwiczkach można dodatkowo zauważyć dwa, okrągłe otwory na ręce. Zaglądając do środka urządzenia, zauważymy z kolei wyciągi wentylacyjne. To z kolei wiele wyjaśnia odnośnie tego, do czego takie dygestorium służy. Otóż to właśnie w jego wnętrzu pracownicy laboratorium mogą przeprowadzać testy i badać toksyczne próbki, bez obawy o to, że szkodliwe, chemiczne opary dostaną się do ich dróg oddechowych czy co gorsza do oczu. Nowoczesne dygestoria są urządzeniami wyjątkowo zaawansowanymi. Można zauważyć w nich zamontowane filtry czy nawet oświetlenie, by pracownicy mogli wykonywać swoje obowiązki jeszcze bezpieczniej i jeszcze wydajniej. Z wyżej wymienionych powodów, śmiało można powiedzieć, że praca w laboratorium bez tego urządzenia, byłaby praktycznie niemożliwa

Komora laminarna również okaże się przydatna

Kolejnym urządzeniem, w które warto wyposażyć laboratorium jest komora z laminarnym przepływem powietrza. Na pierwszy rzut oka, sprzęt ten może nam przypominać nieco bardziej zaawansowane dygestorium. Niemniej jednak w takiej komorze przepływające powietrze jest całkowicie jałowe. Laminarny przepływ pomaga więc utrzymać całe stanowisko pracy wolne od jakichkolwiek zanieczyszczeń oraz cząsteczek. Panuje w niej całkowita sterylność, więc można w niej badać i testować niezwykle wrażliwe próbki, które nie mogą mieć kontaktu z innymi atomami. Komora laminarna jest więc równie przydatna, mimo że nie musi być ona wykorzystywana dosłownie każdego dnia. Jej walory są dla laboratorium kluczowe.

Pisanie jest Twoją pasją? Dbasz o dobry research, ciekawe teksty i poprawność językową?

Skontaktuj się z nami i dołącz do grona autorów chętnie czytanych treści. 

Podziel się ze znajomymi

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na rozwój
Porozmawiajmy o Twoim Biznesie

Czas na rozwój
Porozmawiajmy o Twoim Biznesie