Fotowoltaika- czy to opłacalne rozwiązanie?

Nie da się ukryć, że stale rosnące ceny prądu i podwyżki, które zaskakują nas praktycznie z każdej strony sprawiają, że w kontekście pozyskiwania prądu staramy się szukać całkiem innego sposobu. Zależy nam głównie na tym, by całkowicie uniezależnić się od dostaw z sieci energetycznej i jednocześnie sporo zaoszczędzić. Pojawiło się więc wiele wątpliwości i pytań odnośnie fotowoltaiki. Twierdzono bowiem, że pozyskiwanie prądu z odnawialnych źródeł energii jest rozwiązaniem przyszłości. Jednocześnie prywatni inwestorzy zastanawiali się nad opłacalnością tej instalacji. Wobec tego jak to wygląda w praktyce?

Opłacalność fotowoltaiki- od czego zależy?


Panele fotowoltaiczne Bydgoszcz to z całą pewnością jedna z większych inwestycji- o ile zdecydujemy się na ich montaż. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób, chce tak odpowiedzialną decyzję dobrze skalkulować. Wiele mówi się o tym, że fotowoltaika zwraca się w przeciągu około 4 lat od rozpoczęcia jej użytkowania. Jednocześnie nie jest to regułą, gdyż ogólna opłacalność fotowoltaiki wynika przede wszystkim z tego, jak panele fotowoltaiczne zostaną dobrane. Każde gospodarstwo domowe, czy też każda firma, ma bowiem inne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Oczywisty jest więc fakt, że dobranie ogniw fotowoltaicznych o zbyt dużej mocy, nie pozwoli nam w pełni wykorzystać potencjału takiej instalacji, co z pewnością nie przyczyni się do wzrostu zysków. Z kolei zbyt niska moc fotowoltaiki nie pokryje całego zapotrzebowania na energię elektryczną budynku i również nie pomoże zredukować ewentualnych rachunków. Oczywiście rentowność instalacji fotowoltaicznej będzie również uzależniona od miejsca, w którym została ona zamontowana. Montując panele na zacienionym obszarze, nie będą one w stanie wychwycić energii słonecznej i nie przetwarzają jej na prąd.

Jak wyliczyć moc fotowoltaiki?


Wyliczenie mocy fotowoltaiki, jaka będzie potrzebna w odniesieniu do danego budynku, nie jest wcale procesem oczywistym. Konieczne jest bowiem poznanie zapotrzebowania energetycznego, które poniekąd wynika z kubatury budynku. Kalkulator fotowoltaiki online z pewnością może w takich obliczeniach pomóc. Jest to narzędzie darmowe, które pozwoli wykonać wstępne i szacunkowe obliczenia. Jednocześnie wiele osób decyduje się na skorzystanie w usług profesjonalistów. Jest to bowiem gwarancja precyzyjnego dobrania mocy paneli fotowoltaicznych, a w efekcie instalacja okaże się niezwykle opłacalna. Odpowiednia moc paneli to klucz do sukcesu i oszczędności.

Pisanie jest Twoją pasją? Dbasz o dobry research, ciekawe teksty i poprawność językową?

Skontaktuj się z nami i dołącz do grona autorów chętnie czytanych treści. 

Podziel się ze znajomymi

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na rozwój
Porozmawiajmy o Twoim Biznesie

Czas na rozwój
Porozmawiajmy o Twoim Biznesie