Jak wyjść z uzależnienia?

Obecnie spotykamy się z dość pozytywnymi zmianami jeśli chodzi o uzależnienia. Mowa tu przede wszystkim o tym, że społeczeństwo przestało traktować ten problem jako temat tabu, a o wiele bardziej skupiło się na tym, by normalizować udzielanie pomocy osobom, które wpadły w sidła nałogu. Jednocześnie warto sobie uświadomić, że wychodzenie z tej trudnej sytuacji nie jest i nigdy nie było prostym zadaniem. Uzależnienie jest bowiem chorobą psychiki, która doprowadza do znaczących zmian w postrzeganiu samego siebie i otaczającej rzeczywistości. Jednakże możemy dostrzec wyraźny wzrost znaczenia ośrodków leczenia uzależnień, które skupiają się na rozwiązaniu tego problemu. Wobec tego jak można wyjść z nałogu?

Silna wola i chęć zmiany to podstawa

Zanim osoba uzależniona zdecyduje się na pobyt w ośrodku jak np. awamedic.pl, cały proces rozpoczyna się tak naprawdę w jej głowie. Głównie w tym momencie chodzi o to, by przyszły pacjent zdał sobie sprawę z istniejącego problemu. Tylko i wyłącznie wtedy, będzie mógł on poświęcić się temu, by go rozwiązać. Wielu osobom bowiem wydaje się, że cała praca nad uzależnieniem i sposobami wyjścia z nałogu ma swój początek właśnie w ośrodku leczenia uzależnień. Niestety, nawet najlepszy specjalista i terapeuta nie będą wstanie poradzić sobie z uzależnionym pacjentem w momencie kiedy on sam nie będzie gotowy na wprowadzenie zmian. Oczywiście, będą go oni wspierać, jednakże wszystko musi rozpocząć się w jego głowie. To tam musi zaiskrzyć wola walki i chęć zmiany, która finalnie doprowadzi do sukcesywnego przejścia przez proces terapii i wygrania walki z uzależnieniem.

Terapia w ośrodku pomaga wyjść z uzależnienia

Jeśli pacjent zdążył uświadomić sobie, jak ważna jest chęć zmiany oraz ogólnie pojęta wola walki o samego siebie, wówczas następnym etapem wychodzenia z nałogu jest terapia w ośrodku leczenia uzależnień jak np. AwaMedic. Pacjent zostaje tam otoczony pełną opieką specjalistów i terapeutów, którzy starają się mu pokazać całkiem nową drogę życia i zmienić nieco sposób jego myślenia. Za pomocą grupowej lub indywidualnej terapii, pacjent może powoli uczyć się żyć na nowo, bez nałogów i w całkowitej wolności. Warto zauważyć, że na tym etapie również liczy się chęć do zmiany. Przy wychodzeniu z uzależnień bowiem wszystko uwarunkowane jest tym, jak bardzo zmotywowana jest osoba uzależniona. Bez samozaparcia i woli walki, niestety nawet najlepszy ośrodek nie będzie w stanie uporać się z nałogiem, ani także kontrolować zachowania pacjenta.

Pisanie jest Twoją pasją? Dbasz o dobry research, ciekawe teksty i poprawność językową?

Skontaktuj się z nami i dołącz do grona autorów chętnie czytanych treści. 

Podziel się ze znajomymi

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na rozwój
Porozmawiajmy o Twoim Biznesie

Czas na rozwój
Porozmawiajmy o Twoim Biznesie